بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1402/04/24 - 09:44
  • - تعداد بازدید: 256
  • - تعداد بازدیدکننده: 249
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در راستای بازدیدهای استادمحور مورد حمایت بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری

تعدادی از دانشجویان دانشگاه شهرکرد از سد کارون 4 و کوه جهانبین بازدید کردند

با حمایت بنیاد نخبگان استان و راهبری دو نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه شهرکرد، تعدادی از دانشجویان دانشگاه شهرکرد در برنامه بازدیدهای علمی شرکت نمودند.

بازدید علمی از سد و نیروگاه کارون 4 برای دانشجویان رشته مهندسی برق دانشگاه شهرکرد برگزار شد. در این اردو ۴۰ نفر از دانشجویان ضمن بازدید، با فرآیند احداث سد، توربین‌ها، ژنراتورها و تجهیزات کنترل و انتقال توان الکتریکی آشنا شدند و توان و ظرفیت کارشناسان و متخصصین کشور در طراحی، اجرا و نظارت طرح‌های سد سازی و نیروگاهی مورد تحسین شرکت کنندگان قرار گرفت.

سد کارون ۴، سدی در شهرستان لردگان از توابع استان چهارمحال و بختیاری است. این سد بر روی سرشاخه های اصلی رودخانه کارون از جمله رودخانه‌های ارمند و بازفت احداث شده‌است. در حال حاضر از این سد می‌توان به عنوان بزرگ ترین سد دو قوسی خاورمیانه نام برد.

 همچنین بازدید علمی از کوه جهانبین برای دانشجویان رشته زیست شناسی برگزار شد. این بازدید با هدف آشنایی با ویژگی های طبیعی منطقه، جمع آوری نمونه های گیاهی، بررسی تنوع گیاهان در مراحل مختلف رشد و نمو و در راستای تبیین علمی و فرهنگی حفظ منابع طبیعی صورت گرفت.

لازم به ذکر است کوه جهان بین با وسعت 12200 هکتار در منطقه ای کوهستانی در غرب شهر هفشجان در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. حداقل ارتفاع آن 2150 متر و حداکثر ارتفاع 3300 متر می باشد. در یک پژوهش، تعداد 273 گونه گیاهی متعلق به 42 خانواده از گیاهان در کوه جهان بین شناسایی شد که شامل 97 گونه گیاه دارویی می باشد. مقایسه فهرست گیاهان جهان بین با بیش از 10 منطقه دیگر در زاگرس مرکزی نشان دهنده تفاوت ها و شباهت های این منطقه با سایر مناطق است.

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 166393
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید