چهارشنبه 26 دی 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

اولین همایش ملی زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری برگزار شد

اولین همایش ملی زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری به همت دانشگاه پیام نور شهرکرد و با همكاري بنياد نخبگان استان با حضور استاد برجسته زبان و ادبیات پارسی و چهره ماندگار فرهنگ و ادب سال 84 ، پژوهشگران و اساتید حوزه زبان و ادبیات پارسی در مجتمع لاله شهرکرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری:

همایش ملی زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری با محورهای زیر در شهرکرد برگزار شد.

مطالعات زبان شناسی، عناصر فرهنگی بختیاری، اعیاد، مناسک و شعائر بومی، ملی و مذهبی و تجلی آنها در زبان و ادبیات بختیاری، نقد و تحلیل عناصر نظم و نثر، ادبیات بختیاری (عاشقانه ها، سوگ سروده ها، ترانه ها، لالایی ها، متل ها، کار سروده، بازی سروده، کوچ سروده و...)، پیوند ادبیّات بومی و عامّة بختیاری با ادبیّات رسمی ایران، مذهب در فرهنگ و ادبیّات بختیاری،  نقد و بررسی سفرنامه ها، خاطرات و... در ادبیّات یا قوم بختیاری، پیوند هنر محلّی و فرهنگ و ادبیّات بختیاری، اسطوره های امنیت در زبان و گویش بختیاری، فلسفه و عرفان در ادبیّات بختیاری، راه کارهای ترویج لهجه ها، گویش ها و گونه های زبانی با تکیّه بر زبان بختیاری، نقد جامعه شناختی فرهنگ و ادبیّات بختیاری

رئیس دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری، ایجاد بستر برای تبادل نظر و انتشار تحقیقات و پژوهش ها در این حوزه را از اهداف برگزاری این همایش ملی عنوان کرد.

علیرضا آبرود، زمان ارسال مقالات به این همایش را از بهمن سال گذشته تا اوایل اردیبهشت امسال عنوان کرد و افزود: در این مدت 165مقاله از استان های خراسان رضوی، اردبیل، تهران، کردستان، خوزستان ، لرستان و چهارمحال و بختیاری به دبیرخانه همایش ارسال شد. وی گفت 12 مقاله از این تعداد به صورت سخنرانی و 110 مقاله در قالب پوستر ارائه می شود.

در این همایش  عضو هیات‌ علمی دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه بختیاری بخت - یار است، گفت: بختیاری ها بیش از دیگر ایرانیان زبان فارسی را پاس داشته اند و این امر نشان از اصالت این نژاد دارد.

میرجلال الدین کزازی با بیان اینکه هر قومی که شاهنامه را گرامی بدارد ایران را گرامی داشته است، افزود: پیوند با شاهنامه در فرهنگ، زبان و ادبیات قوم بختیاری از دیگر ویژگی های ممتاز این قوم به شمار می رود. این پژوهشگر حوزه ادبیات و زبان پارسی در ادامه زبان را پایدارترین و ماندگارترین نماد فرهنگی جوامع دانست و ادامه داد: البته نباید از این نکته غافل شد که زبان، به عنوان زنده ترین و پویاترین نماد فرهنگی دائما درحال تغییر است.

کزازی با اشاره به اینکه گویش ها و زبان های بومی ایرانی جدای از زبان فارسی نمی باشند، افزود: مرگ و نابودی هر واژه بخشی از فرهنگ و تاریخ مملکت را به گورستان فراموشی می سپرد. وی با بیان اینکه زبان ایرانیان حکایت از پشتوانه ای چندین هزار ساله از تاریخی اساطیری و اهورایی است، از نابودی برخی واژگان اصیل در زبان و ادبیات پارسی و جایگزینی با واژه هایی سخیف انتقاد کرد. این استاد دانشگاه همچنین حفظ زبان پارسی، این میراث هزار ساله معنوی را در گرو پایبندی به ملیت ایرانی و تفاخر به ارزش های ملی، بومی و قومی دانست.

لازم به ذکر است بختیاری‌ها، یکی از کهن‌ترین و ریشه‌دار ترین اقوام و تبارهای ایرانی‌اند که با تنوع جغرافیای زیستی و به ویژه در حوزة زاگرس، دارای ظرفیت‌ها و استعدادهای بسیار فراوانی در زمینة مطالعات زبان و زبان‌شناسی، ادبیّات و عناصر و مؤلّفه‌های فرهنگی و مردم‌شناسی‌اند.

تاریخ انتشار : 1397/02/22
کد : 79
تعداد بازدید: 332

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601