سه شنبه 3 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

بنیادیان:
پیشرفت چشمگیر علم و فناوری، یکی از دستاورد های چهل ساله انقلاب اسلامی است

رییس بنیاد نخبگان استان همزمان با پیروزی چهلمین سال انقلاب اسلامی در برنامه رادیوی چهل سال افتخار حضور یافت و در خصوص دستاوردی ها و پیشرفت های علمی و فناوری پس انقلاب صحبت کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری:

مجتبی بنیادیان رییس بنیاد نخبگان استان با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی تشکیل بنیاد ملی نخبگان می باشد گفت: بنیاد ملی نخبگان از سال 1383 به تاکید مقام معظم رهبری تاسیس شد و به طبع آن بنیادهای استانی شکل گرفت که در همین راستا بنیاد نخبگان استان چهار محال و بختیاری فعالیت خود را از سال 1389 آغاز کرد.

بنیادیان با اشاره به اینکه شناسایی، هدایت و حمایت استعدادهای برتر یکی از مهمترین رسالت های بنیاد های نخبگانی می باشد افزود: بنیاد نخبگان از مقاطع آموزش و پرورش و حتی بعد دانشگاه و مخترعانی که بتوانند موافقیت مراجع ذی صلاح و جشنوارها را  کسب کنند و  خدمت ارزنده به جامعه خود داشته باشند را حمایت و هدایت می کند.

بنیادیان به تفاوت استعداد برتر و نخبه اشاره کرد و افزود: به افرادی که دارای استعداد خدادادگی می باشند و با پشتکار و ممارست می توانند به مرز نخبگی برسند استعداد برتر گفته می شود و به کسی نخبه گفته می شود که بتواند با وجود استعداد خدادادی اثر مثبتی  و بارزی در جامعه خود داشته باشد.

بنیادیان نیروی انسانی خلاق و تحصیل کرده را پایه و اساس پیشرفت و توسعه جامعه دانست و افزود: باید مسئولین و دستگاه های اجرایی به این باور برسند که نیروی انسانی خلاق و تحصیل کرده  است که منجر به تغییر در جامعه می شود نه منابع زیر زمینی .

بنیادیان در بخشی دیگر گفت: دنیا در حال تغییر و تحول اساسی در تکنولوژی و اقتصاد  است  و این نشات گرفته از نگاه متفاوت به مقوله علم و فن آوری است در همین رابطه فرهنگ دانش بنیان نیز می تواند تحولی اساسی بر اقتصاد و زندگی  مردم داشته باشد زیرا دست مایه تفکر خلاق و ایده های جوانان تحصیل کرده است که  می تواند موجب تغییر در اقتصاد و کشور  شود در همین راستا  این تفکر باید به عنوان فرهنگ در بین جامعه  و مسئولین نهادینه گردد.

بنیادیان خاطر نشان کرد: خوشبختانه در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی مردم  و نظام به این پختگی رسیده اند که منابع فکری و نیروی انسانی خلاق و تکیه بر اقتصاد دانش بنیان تنها راه نجات اقتصاد کشور می باشد.

بنیادیان اظهار کرد: یکی از اهداف بنیاد نخبگان و دانشگا ه ها و دستگاه های علمی و پژوهشی ترویج فرهنگ دانش بنیان در بین دانش آموزان و دانشجویان و افراد صاحب فکر و ایده می باشد برهمین اساس صدا سیما و سایر نهاد ها و خطبا هم می توانند نقش مهمی در این ارتباط داشته باشند.

بنیادیان در ادامه افزود: تنها نهادی که به خوبی می تواند این فرهنگ را بطور پایه ای ترویج دهد آموزش و پرورش می باشد زیرا می تواند دانش آموزان را در این راستا به خوبی تربیت کند و از سوی دیگر دانش آموزان می توانند میسر خود را به خوبی انتخاب کنند.

بنیادیان در بخشی دیگر به فعال سازی پژوهش سراهای دانش آموزی اشاره داشت و یاد آور شد می توان با فعال سازی پژوهش سرا های دانش آموزی و برگزاری جشنواره های ایده پردازی دانش آموزان را به تولید فکر و ایده سوق داد و با فرهنگ دانش بنیان آشنا ساخت.

بنیادیان خاطر نشان کرد: آموزش کار گروهی و تیمی به دانش آموزان نقش مهمی در موفقیت شغلی آینده دانش آموزان دارد زیرا تربیت نیروی انسانی به طور تک بعدی نمی تواند موفقیت آنها  را به دنبال داشته باشد.

بنیادیان با اشاره به اینکه ایده پردازی و خلاقیت بحث تازه ای نیست و در تمام دنیا این بحث وجود دارد گفت: اگر بخواهیم جوانان خوش فکر و خلاق  به مرحله بلوغ برسند یکی از مواردی که خوشبختانه سنگ بنایی آن در کشور نهاده  شده است بحث استارت آپ ها می باشد که توجه ویژه ای به ایده و خلاقیت جوانان شده است

بنیادیان به تشکیل تیم استارت آپ ها اشاره داشت و افزود: استارت آپ یک واژه واداراتی است که متشکل از ایده ناب و عملی جوانان خوش فکر و خلاق می باشد که قابلیت تبدیل شدن به محصول یا خدمت را دارا می باشد که خوشبختانه بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فناوری توجه ویژه ای به  افراد صاحب ایده و خلاقیت داشته و هم اکنون این استارت آپ ها کمک شایانی در تولید محصول و خدمت و ارزش افزوده در کشور داشته اند.


تاریخ انتشار : 1397/11/15
کد : 10267
تعداد بازدید: 44

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601