چهارشنبه 26 دی 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در چهارمحال و بختیاری برگزار شد:
نشست هم اندیشی مستعدان برتر استان در محضر نماینده ولی فقیه در استان

در راستای افزایش تعامل و هم افزایی بین مستعدان برتر و زمینه سازی برای ایجاد شبکه نخبگانی، نشست هم اندیشی مستعدان برتر و مخترعان برگزیده با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان چهار محال و بختیاری:

مراسم هم اندیشی و ضیافت افطار مستعدان برتر با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد، رئیس بنیاد نخبگان استان، تعدادی از مسؤول استانی و جمعی از نخبگان و اعضاء هیئت علمی دانشگاه های استان، برگزار شد.

در این مراسم نماینده ولی فقیه در استان حجت الااسلام و المسلمین نکونام، با تاکید بر برگزاری مستمر چنین نشست هایی در استان گفت: در صورتی که این نشست ها با کمیت و کیفیت بالا شکل بگیرد، مسائل و مشکلات و راه حل های مربوطه مطرح خواهد شد و  اثرات خوبی را در پی خواهد داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام بر لزوم تشکیل هسته های نخبگانی و پژوهشی تاکید کرد و افزود: هرچند که باید از مسئولین مطالبه گری صورت گیرد اما دانشگاهیان و نخبگان نیز باید در امر تحقیق و پژوهش و اثرگذاری اجتماعی، از خود نیز مطالبه داشته باشند.

نکونام با بیان اینکه از مهمترین و موثرترین مسائل عصر حاضر، اندیشه و تفکری است که مبنای عمل همه انسان ها قرار می گیرد و این نقطه ای است که تمایز را بین روش های زندگی، روش های اداره جوامع و جهت گیری علمی ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد افرادی که مسئولتی به آنها واگذار شده است به خوبی ایفای نقش کنند، افزود: اساتید دانشگاه و نخبگان در قبال جامعه خود مسئول می باشند و باید در راستای پیشرفت و توسعه  جامعه تمام توان خود را به کار گیرند و در همین راستا مسئولین نیز باید به حمایت از آنها بشتابند.

امام جمعه شهرکرد با بیان اینکه متاسفانه در جامعه امروز فقط مدرک گرایی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: بزرگترین خلأ جامعه امروز عدم تربیت نیروی انسانی کارآمد در جامعه می باشد که این باید مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.

در ادامه حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین نکونام گفت: جاری و ساری بودن مفاهیم قرآن در اجتماع نخبگانی علاوه بر اینکه آخرت ما را تضمین می کند، ارتقاء بینش دینی و تعمق انگیزه های معنوی در خدمت رسانی به جامعه بومی را نیز تقویت می نماید.

در این مراسم مجتبی بنیادیان رییس بنیاد نخبگان استان با اشاره به اهداف تشکیل بنیادهای استانی گفت: برنامه ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، ‌هدایت، ‌حمایت مادی و معنوی استعدادهای برتر، جذب،‌ حفظ و بکارگیری و پشتیبانی ا‍‌ز آنان در راستای ارتقای تولید علم، ‌فناوری، توسعه علمی متوازن کشور و احراز جایگاه برتر علمی، ‌فناوری و اقتصادی در منطقه بر اساس سند چشم انداز کشور در افق 1404 از مهمترین اهداف تشکیل این بنیاد می باشد.

بنیادیان گفت: افراد تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان براساس قوانین و آیین نامه های مصوب شناسایی می شوند. در همین راستا نزدیک به 30 نوع حمایت مادی و معنوی بر اساس آیین نامه ها به این افراد تعلق می گیرد.

بنیادیان خاطر نشان کرد: بنیاد های استانی نهادهای میان بخشی می باشند و نیازمند همکاری و هم افزایی نهادهای اجرایی برای توانمندسازی اجتماع نخبگانی و بهره مندی از این نیروی انسانی مستعد می باشند تا بتوانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

وی به نهادینه شدن فرهنگ علم و فناوری و دانش بنیان اشاره داشت و افزود: درصورتی می توان به توانمندی اقتصادی و تولید و اشتغال پایدار برسیم که توجه ویژه ای به دستگاه های علمی و پژوهشی استان مانند دانشگاه ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری صورت گیرد. در این صورت با جذب استعداد های برتر در این نهادها به حضور آنها در استان تداوم بخشیده و در نهایت موجب اثرگذاری بیشتر ایشان در استان خواهیم بود.

بنیادیان مهمترین وظیفه دانشگاه ها را در ارتباط با توسعه فن آوری و کارآفرینی، تشویق دانشجویان به کار تیمی و خلق ایده و رویدادهای ایده پردازی، راه اندازی مراکز شتابدهی نوآوری، تشکیل گروه های تحقیقاتی جامع، توسعه مراکز رشد دانشگاهی و تشکیل شرکت های دانش بنیان و حمایت از پارک علم و فناوری دانست.

رئیس بنیاد نخبگان استان با اشاره به اینکه بنیاد نخبگان نگاه ویژه ای به مجموعه آموزش و پرورش و همچنین به تمامی مجموعه های علمی داشته است، افزود: بنیاد ملی نخبگان به تمامی مجموعه ها با نگاهی منسجم و فراگیر توجه می کند و با توجه به سیاست های آتی نگاه ویژه ای به آموزش پرورش و قشر دانش آموز خواهد داشت.

لازم به ذکر است در این نشست دو تن از مستعدان برتر استان در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد و اعضای هیأت علمی استان و برخی از مسئولین، در خصوص مسائل و مشکلات جامعه نخبگانی و راهکارهای پیش رو سخنرانی کردند.

تاریخ انتشار : 1397/03/21
کد : 108
تعداد بازدید: 231

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601