سه شنبه 3 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

همایش تجلیل و الگوسازی از مستعدان برتر و مخترعین بنیاد نخبگان و بنیاد شهید استان برگزار شد

بنياد نخبگان چهارمحال و بختياري در راستاي تقدیر از مستعدان برتر به عنوان الگویی با ارزش برای جوانان و ترغیب مستعدان برتر به تلاش بیشتر برای توسعه و پیشرفت جامعه با همکاری بنیاد شهید استان، همایش تجلیل و الگوسازی از مستعدان برتر را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومي بنياد نخبگان استان چهارمحال و بختياري:

مجتبی بنیاديان رئیس بنیاد نخبگان استان در ابتدای همایش ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین و قدردانی از زحمات متولیان برگزاری این مراسم با اشاره به رویکرد بنیاد ملی نخبگان در الگوسازی از سرآمدان و نخبگان، هدف اصلی برگزاری این برنامه را ایجاد انگیزه برای جوانان و نوجوانان و الگوسازی از سرآمدان برای این قشر دانست.

بنیادیان گفت: بنیاد نخبگان در راستای مأموریت خود، توانمندسازی اجتماعات نخبگانی و الگوسازی از ایشان را در دستور کار خود قرار داده است. اجرای چنین برنامه‌هایی برای مستعدان برتر با هدف قدردانی از تلاش ها و زحمات آنها و ایجاد انگیزه برای پویایی و ارتقای عملکرد ایشان می باشد.

بنیادیان خاطر نشان كرد: تجليل و تكريم از سرآمدان هر جامعه اي از وظايف و ضروريات آن جامعه مي باشد و در این راستا مردم و مسئولين بايد نسبت به نخبگان پيرامون خود آشنايي و شناخت کافی داشته باشند و از سرآمدان براي حل مشكلات و مسائل جامعه خود بهره گيرند.

بنیادیان با اشاره به اینکه شناسایی، هدایت و حمایت استعدادهای برتر یکی از مهمترین رسالت های بنیاد های نخبگانی می باشد، افزود: بنیاد نخبگان از مقاطع دانش آموزی و دانشجویی به حمایت و هدایت استعدادهای برتر می پردازد تا بتوانند در آینده به جامعه خود خدمت رسانی کنند.

بنیادیان به تفاوت استعداد برتر و نخبه اشاره کرد و افزود: به افرادی که دارای استعداد خدادادی می باشند و با پشتکار و ممارست می توانند به مرز نخبگی برسند استعداد برتر گفته می شود و نخبه به کسی گفته می شود  که بتواند با وجود استعداد خدادادی، اثر مثبت و بارزی در جامعه داشته باشد.

بنیادیان با اشاره به اینکه همکاری همه دستگاه های استان برای حمایت و بهره مندی از ظرفیت نخبگان و مستعدان برتر استان الزامیست، گفت: در صورتی نخبگان و مستعدان می توانند اثرات مثبت بر جامعه خود داشته باشد که تمامی دستگاه های اجرایی و مسئولین، حمایت و هدایت آنها را در الویت کاری خود قرار دهند و در این صورت اثرات مثبت آنها در جامعه احساس خواهد شد.

فریبرز نجفی مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان با اشاره به اینکه نخبگان و مستعدان برتر باید علاوه بر بعد علمی، بعد معنوی را هم در نظر داشته باشد، گفت: افردی با ایمان قطعاً می تواند خدمت رسانی بهتری به جامعه خود داشته باشد. نجفی با اشاره به اینکه شهدا و ایثارگران همان نخبگان دوران خود بوده‌اند، یادآور شد فرزندان شهدا و ایثارگر باید ادامه دهنده راه پدران خود باشند زیرا آنچه امروز از اعتماد به نفس، خودباوری، همدلی و اتحاد داریم مرهون رشادت‌های شهدا و ایثارگران است.

نجفی با اشاره به سخنان معظم رهبری مبنی بر اینکه جوانان نخبه هدیه الهی به جامعه می باشند و در شناسایی، پرورش و  مراقبت از آنها باید کوشید، گفت:  باید مردم و مسئولین ضمن حمایت و هدایت نخبگان در نگه داشت این عزیزان و بهره مندی از استعداد آنها در راستای پیشرفت و اعتلای کشور تمام تلاش خود را بکار گیرند.

در ادامه مرتضی هاشم زاده رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و عضو سابق شورای علمی بنیاد نخبگان استان گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که برنامه ها و سیاست های دانشگاه های کشور به سمت مقاله محوری حرکت می کند در حالی که در کشورهای پیشرفته اختراع و اکتشاف پیش نیاز ارتقاء افراد در دانشگاه می‌باشد و تولید علم باید ارتباط مستقیم با زندگی و سفره مردم داشته باشد.

هاشم زاده در ادامه داشتن عرق ملی، اخلاق نخبگی و برنامه‌ریزی را برای پیشرفت و اعتلای کشور از مهمترین خصلت‌هاي فرد نخبه دانست و افزود تا زمانی که فرد نخبه دارای چنین خصوصیاتی نباشد هرگز به فکر پیشرفت و حل مشکلات جامعه نخواهد بود.

هاشم زاده با اشاره به  نخبه گماری در جامعه افزود: باید توانمندی نخبگان در جامعه بکار گرفته شود در غیر این صورت فرد نخبه از گردونه نخبگی خارج خواهد شد و این تهدید بزرگی برای یک ملت و جامعه می باشد.

لازم به ذکر است این همایش با حضور مسئولین مراکز علمی و اجرایی، مستعدان و مخترعین به همت بنیاد نخبگان و بنیاد شهید استان برگزار شد و در پایان مراسم با تقدیم هدایایی از دانش آموزان و دانشجویان برگزیده، دانش آموختگان برتر دانشگاه ها، برگزيدگان المپیادهای علمی و رتبه های برتر آزمون سراسری تجلیل شد.

تاریخ انتشار : 1397/12/21
کد : 10292
تعداد بازدید: 116

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601